هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

افتخار گازرسانی به زابل نصیب شرکت گاز استان گیلان شد

۱۲ اسفند ۱۳۹۷ 251
افتخار گازرسانی به زابل نصیب شرکت گاز استان گیلان شد

با اجرای موفقیت آمیز پروژه بند «ق» در گیلان و برخورداری گسترده مردم شریف استان از نعمت گاز طبیعی، شرکت گاز استان گیلان از سوی شرکت ملی گاز ایران به عنوان استان معین برای گازرسانی به شهرستان زابل انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی گاز گیلان- حسین اکبر مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با اعلام این خبر که شرکت گاز استان گیلان بعنوان شرکت معین برای گازرسانی به شهرستان زابل استان سیستان و بلوچستان انتخاب شده است اظهار داشت: این شرکت بجهت اجرای شایسته پروژه های بند «ق» و گازرسانی گسترده به اقصی نقاط استان گیلان، از سوی شرکت ملی گاز برای انجام این کار انتخاب شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در این خصوص اظهار داشت: قبل از اجرای پروژه های بند «ق»، 1291 روستا در گیلان برخوردار از گاز بودند ولی با برنامه ریزی مناسب و استفاده بهینه از طرح مذکور هم اکنون 1964روستا و حدود 300 هزار خانوار روستایی در استان از نعمت گاز طبیعی برخوردارند.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان ادامه داد: با اجرای فاز های اول و دوم بند «ق» در گیلان بالغ بر 673 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده و بیش از 154 هزار مشترک جدید جذب گردید و هم اکنون فاز سوم این پروژه برای گازرسانی به 95 روستای صعب العبور و کوهستانی با جمعیتی بالغ بر 5 هزار و 600 خانوار در دست مطالعه و اقدام می باشد.

مهندس اکبر گفت: 1350 روز پس از به زمین زده شدن گلنگ آغاز عملیات گازرسانی پروژه بند «ق» در گیلان و در پایان سال 1397، 99.97 درصد خانوارهای شهری و 94.6 درصد خانوارهای روستایی گیلان از نعمت گاز طبیعی برخوردارند.

وی با اشاره به این مطلب گفت: عملکرد شایسته این شرکت در اجرای پروژه های بند «ق» سبب گردید شرکت ملی گاز ایران در  هیئت مدیره خود در تاریخ 30 بهمن 97 مصوب گرداند تا شرکت گاز استان گیلان بعنوان استان معین طرح گازرسانی به شهرستان زابل را به انجام رساند.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان ادامه داد: بر همین اساس در هفته گذشته هیأت کارشناسی شرکت گاز استان گیلان از شهر زابل و پنج شهر هیرمند، هامون، زهک، ادیمی و لوتک بازدید بعمل آورده و پس از بررسی طرح اولیه شهرستان زابل، اصلاحات مورد نیاز را با توجه به بافت منطقه، تراکم شهری و ... به مشاور طراحی ابلاغ گردید. همچنین این گروه از عملیات شبکه گذاری قسمتی از شهر زابل که توسط CNG گازدار شده بود بازدید و از نزدیک مشکلات اجرایی طرح را بررسی کردند.

حسین اکبر بیان نمود: بر اساس برنامه ریزی های بعمل آمده، عملیات نصب 8 ایستگاه تقلیل فشار گاز و اجرای150 کیلومتر خط تغذیه و 600 کیلومتر شبکه توزیع برای گازرسانی به حدود 105 هزار خانوار شهرستان زابل به انجام خواهد رسید.

وی با بیان اینکه شرکت گاز استان گیلان بعنوان نماینده مردم شریف استان گیلان در شهرستان زابل مشغول به خدمت رسانی می باشد گفت: توسعه گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان سبب ایجاد یک فضای کسب و کار جدید برای نیروهای حرفه ای گیلان می گردد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در پایان ضمن ابراز خرسندی از مشارکت شرکت گاز استان گیلان در اجرای این پروژه گفت: مشارکت در کار گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان در راستای سیاست مسئولیت های اجتماعی شرکت نیز قابل تعریف است و امیدوارم تا گاز طبیعی همانند استان گیلان در شهرستان زابل و همه مناطق استان سیستان و بلوچستان گرمابخش خانه های مردم پرمهر آن دیار شود.

افتخار گازرسانی به زابل نصیب شرکت گاز استان گیلان شد افتخار گازرسانی به زابل نصیب شرکت گاز استان گیلان شد افتخار گازرسانی به زابل نصیب شرکت گاز استان گیلان شد افتخار گازرسانی به زابل نصیب شرکت گاز استان گیلان شد افتخار گازرسانی به زابل نصیب شرکت گاز استان گیلان شد