هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز برگزار شد

۶ دی ۱۳۹۷ 306
همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز برگزار شد

همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز در راستای ترویج فرهنگ مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی و پایش دمای ادارات با حضور سرهنگ توشه جانشین فرمانده سپاه قدس گیلان، حسین اکبر مدیر عامل شرکت گاز استان و جمعی از مدیران و فرماندهان پایگاه مقاومت بسیج دستگاههای اجرایی استان برگزار و بر اهمیت مدیریت مصرف گاز و رعایت دمای آسایش (18 الی 21 درجه) تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی گاز گیلان - در این همایش سرهنگ توشه با اشاره به نقش استراتژیک گاز بر لزوم رعایت مدیریت مصرف بهینه تأکید نمود و اظهار داشت: بسیج و سپاه آماده هرگونه همکاری در زمینه اجرای طرحهای کاربردی در زمینه مدیریت انرژی و اقتصاد مقاومتی هستند.

وی با اشاره به همکاری سازنده بسیج و سپاه استان گیلان با دستگاههای اجرایی استان بویژه شرکت گاز، بر لزوم گسترش همکاری های فیمابین در سایر زمینه ها تاکید نمود.

در این همایش حسین اکبر مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان ضمن تشکر از حضور مدیران و فرماندهان پایگاههای بسیج با اشاره به نقش موثر اشاعه فرهنگ مصرف بهینه انرژی زمینه های مختلف گفت: اگر چه ما دارای ذخایر سرشار گاز هستیم ولی هر اندازه که در داخل از این کالای استراتژیک استفاده مناسب تر نماییم، می توانیم صادرات بیشتری به کشورهای منطقه داشته باشیم.

اکبر ضمن تشکر و قدردانی از حضور سرهنگ توشه جانشین فرمانده سپاه قدس گیلان، از همراهی و کمک بسیج و سپاه به پایش دمای ادارات که در راستای بخشنامه معاون اول محترم ریاست جمهوری اجرا می شود قدردانی نمود.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان گفت: در سایه تعامل بسیج و سپاه در حوزه پایش انرژی می توانیم نتایج مطلوبی را در استان و کشور مشاهده نماییم و از همه واحدهای مرتبط درخواست می نمایم تا راهکارهای لازم را برای اجرای هر گسترده تر این طرح و سایر طرحهای اجرایی با کمک و مشارکت بسیج و سپاه ارائه نمایند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین غلام حضرت حجت امام جماعت شرکت گاز و نماینده روحانیون صنعت نفت در شمال کشور با اشاره به آیات و روایات گفت: هدف از مصرف بهینه، مصرف نکردن نیست بلکه درست مصرف کردن است.

وی مصرف بهینه را برای تولید ثروت و افزایش دارایی امری لازم برشمرد و ابراز امیدواری کرد سازمانها و دستگاههای با اجرای درست این مهم درجهت شکوفایی اقتصادی کشور حرکت نمایند.

در این همایش حسن منصف رئیس بهره برداری شهرستان رشت با بیان این نکته که این شرکت با فرهنگ سازی، اطلاع رسانی اثربخش و اجرای برنامه های آموزشی و تبلیغی مانند پروژه سفیران انرژی توانسته در سطح کشور یکی از شرکت های موفق در زمینه ترویج مصرف بهینه باشد از مردم فهیم و ارزشی استان درخواست نمود تا با رعایت توصیه های شرکت گاز درخصوص مصرف بهینه، نقش مهمی در کاهش مصرف گاز بویژه در بخش خانگی ایفا نمایند.

همچنین در این مراسم دکتر رحیمیان استاد دانشگاه در خصوص رعایت استانداردهای لازم در زمینه ساخت و سازها به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی تأکیدکرد.

همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز برگزار شد همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز برگزار شد همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز برگزار شد همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز برگزار شد همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز برگزار شد همایش مصرف بهینه و ایمن انرژی گاز برگزار شد