اطراف لوله هاي بالارونده ( آب سرد و گرم و .. ) از موتورخانه را كاملاً و توسط مصالح مناسب ، آببندي نماييد.در غير اينصورت امكان نفوذ گاز سمي مونواكسيدكربن از اطراف لوله ها به واحد مسكوني شما وجود دارد    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

بیش از 7 هزار و 100 كيلومتر از شبكه گاز در گیلان نشت یابی شد

۱۳ تیر ۱۳۹۷ 291
بیش از 7 هزار و 100 كيلومتر از شبكه گاز در گیلان نشت یابی شد

به گزارش روابط عمومی گاز گيلان، حسین اکبر مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان از نشت یابی بیش از 7 هزار و 100كيلومتر از شبكه و خطوط تغذیه گاز در سه ماه اول سال جاری در استان خبر داد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با اعلام اين خبر افزود: اين نشت يابي ها در 17 شهر استان صورت پذيرفته است و معادل 29 درصد كل خطوط گاز در استان مي باشد.

وی با اعلام این موضوع که میزان نشت یابی صورت گرفته در بهار امسال یک رکورد محسوب می شود گفت: شرکت گاز تمام تلاش خود را برای تأمین امنیت تأسیسات و تجهیزات خود انجام می دهد و در همین راستا علاوه بر نشت یابی صورت گرفته از شبکه ها، بیش از 172 هزار انشعاب و 57 ایستگاه گاز را در سه ماه اول امسال مورد بازرسی و نشت یابی قرار داده است.

مهندس اکبر با اشاره به گسترش شبكه گازرساني، بر ضرورت توجه بیشتر و بازرسی دقیق تر از شبكه تغذيه و توزيع گاز به منظور اجتناب از بروز هرگونه حادثه ناگوار و انتقال مطمئن گاز به مشتركين عزيز تاكيد كرد.

مدیرعامل گاز گیلان در پایان اظهار داشت: این شرکت مسئول تأمین امنیت تأسیسات گاز تا درب منازل مشترکین می باشد و هیچگونه مسئولیتی در قبال تجهیزات گازی مانند بخاری، پکیج، اجاق گاز، آبگرمکن و .... در داخل خانه ها ندارد فلذا مشترکین گرامی باید با رعایت نکات ایمنی و استفاده از وسایل گازسوز استاندارد سبب افزایش سطح ایمنی مصرف گاز در منازل خود شوند.