اطراف لوله هاي بالارونده ( آب سرد و گرم و .. ) از موتورخانه را كاملاً و توسط مصالح مناسب ، آببندي نماييد.در غير اينصورت امكان نفوذ گاز سمي مونواكسيدكربن از اطراف لوله ها به واحد مسكوني شما وجود دارد    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

نشت یابی بالغ بر 22 هزار کیلومتر خطوط گاز گیلان در سال 96

۲۰ فروردین ۱۳۹۷ 300
نشت یابی بالغ بر 22 هزار کیلومتر خطوط گاز گیلان در سال 96

به گزارش روابط عمومی گاز گیلان حسین اکبر مدیرعامل گاز گیلان از نشت یابی بیست و یک هزار و 850 کیلومتر از شبكه و خطوط تغذیه گاز در سال 96 در استان خبر داد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با اعلام اين خبر افزود: اين میزان نشت يابي معادل 93 درصد كل خطوط گاز در استان مي باشد. و نسبت به سال قبل تر از آن بیش از 32 درصد رشد داشته است.

مهندس اکبر ادامه داد: این میزان نشت یابی در 47 شهر استان انجام پذیرفته و بالاترین میزان نشت یابی خطوط گاز در گیلان می باشد و یک رکورد محسوب می گردد.

وی اظهار داشت: شرکت گاز تمام تلاش خود را برای تأمین امنیت تأسیسات و تجهیزات خود تا درب منازل مشترکین عزیز انجام می دهد و در همین راستا علاوه بر نشت یابی از بالغ بر 22 هزار کیلومتر شبکه و خط تغذیه گاز در استان، بیش از 500 هزار انشعاب گاز را در سال 96 مورد بازرسی و نشت یابی قرار داده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان تشریح کرد: خوشبختانه در سال 96 با رعایت نکات ایمنی و استفاده از وسایل گازسوز استاندارد توسط مشترکین فهیم گیلانی شاهد مرگ خاموش در استان نبودیم.

مهندس اکبر در پایان با اشاره به استفاده از سیستم جدید نشت یابی آنلاین اظهار داشت: اجرای عملیات نشت یابی بصورت ادواری و آنالیز دقیق تر نشتی های کشف شده جهت برطرف نمودن مشکلات احتمالی از اهداف شرکت گاز استان گیلان در سال 97 می باشد.