هرگز براي آزمايش نشت گاز از شعله استفاده نكنيد . استفاده از كف مواد شوينده روش مناسب تشخيص نشت گاز است .    قبل از انجام هر گونه حفاري در محدوده مناطق گازرساني شده هماهنگي با شركت گاز ضروري است .    سرويس دوره اي تجهيزات گرمايشي شامل رسوب و دوده زدايي مخازن ، لوله ها و كوره موجب صرفه جويي قابل توجه در مصرف گاز طبيعي مي شود .    يكي از راههاي صرفه جويي اين است كه دماي آبگرمكن و شوفاژ را بين 50-60 درجه ي سانتيگراد قرار دهيد .    هموطن گرامي ، درصورت احساس مسموميت با گاز مونوكسيد كربن سريعاً وسيله گازسوز را خاموش نموده و پنجره ها را گشوده و در معرض هواي تازه قرار بگيرد .    بخاري مانند هر وسيله گازسوز ديگري به اكسيژن نياز دارد . بنابراين از مسدود كردن تمامي درزها و منافذ اكيداً خودداري كنيد .    نصب و استفاده از خاموش كننده هاي استاندارد در آشپزخانه از عوارض ناشي از آتش سوزي ها جلوگيري مي كند .    بهنيه مصرف كردن گاز ، بهينه مصرف كردن درآمد خانواده است .    هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش و مجهز به كلاهك استاندارد به شكل H باشد.    هموطن گرامي سرد بودن دودكش فلزي يا آبگرمكن نشانه وجود خطر و مسدود بودن مسير دودكش است.    به هيچ عنوان نبايد دودكش آبگرمكن و هود آشپزخانه از يك لوله يا كانال مشترك عبور داده شوند .    براي وصل كردن شيلنگ گاز به وسيله گازسوز و لوله كشي گاز حتماً بايد از بست هاي فلزي استفاده كنيد .    استفاده از لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي به علت جفت نشدن با وسايل گازسوز و محل دودكش خطرناك است .    هر چراغ روشنايي گازي بايستي داراي يك شير قطع كننده مجزا باشد از اتصال آن به شيرهاي اجاق گاز ، بخاري و يا آبگرمكن جداً خودداري نماييد    درصورتيكه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا باشعله آبي نمي سوزد به آن بي‌تفاوت نمانيد، ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.     در هنگام قطع گاز از شبكه شهر و در مرحله نخست فوراً شير اصلي گاز را بسته و سپس شيرهاي مصرفي خانگي كليه واحدها درساختمان را ببنديد    از وارد آوردن ضربه بوسيله ديگ و ساير ظروف سنگين بر روي اجاق گاز جداً خودداري كنيد زيرا اين عمل باعث سست شدن اتصالات و نشت گاز مي شود.    هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد    براي وصل كردن بخاري به لوله‌كشي گاز هرگز از شيلنگ‌هاي آب و یا لوله های غيراستاندارد استفاده نكنيد.    استفاده از اجاق پلوپز به عنوان وسيله گرمايشي ممنوع است * نصب بخاري ديواري در اتاق خواب مجاز نيست * نصب شومينه بدون ترموكوپل ممنوع است * نصب شومينه در اتاق خواب مجاز نيست     نشانه هاي اوليه گاز گرفتگي عبارتند از : خواب آلودگي ، ضعف ، گرفتگي بدن ، سردرد ، تهوع و درد قفسه سينه * گاز منو اكسيد كربن كاملاً بي رنگ و بي بو است . تنفس گاز منواكسيد كربن باعث گاز گرفتگي ، مسموميت و مرگ مي شود *   

اطلاعیه شرکت گاز استان گیلان در خصوص گازبهای مشترکین خانگی

۱۵ فروردین ۱۳۹۷ 825
اطلاعیه شرکت گاز استان گیلان در خصوص گازبهای مشترکین خانگی

به اطلاع کلیه مشترکین محترم خانگی می رساند همانند سال های گذشته از تاریخ 16 فروردین تعرفه فصل گرم بر روی قبوض گاز اعمال می گردد.

با توجه به میزان مصرف در فصول مختلف، شرکت ملی گاز ایران سال را به دو فصل گرم و سرد تقسیم کرده است. در فصل گرم نرخ گاز بها برای همه شهر ها و روستاهای گیلان هر متر مکعب از 1081 ريال تا 4301 ریال محاسبه می شود ولی در فصل سرد قیمت هر متر مکعب گاز در سه اقلیم و بصورت پلکانی بر اساس میزان مصرف تعیین می شود که حداقل آن از 414 ریال برای دامنه كم مصرف شروع و برای دامنه مصرفی بالای  1200 متر مکعب قیمت به 4830 ریال می رسد.

تعرفه مصارف بخش خانگی مطابق تعرفه‌های ابلاغی سال 94 و  بصورت زمانبندی 7 ماه برای ماههای گرم (از 16 فروردین تا 15آبان) و پنج ماه سرد سال (از 16 آبان تا 15 فروردين سال بعد) به‌ صورت پلکانی و اقلیم بندی های تعریف‌شده محاسبه خواهد شد. بر این اساس تعرفه گازبهای بخش خانگی در سال 1397 تا زمان ابلاغ مصوبه جدید هیچ‌گونه افزایشی نسبت به سال 94 ندارد.

لازم به توضیح است در فصل گرم با مصرف بیش از  190متر مکعب گاز در یک ماه، مبلغ گازبها به ازای هر متر مکعب 1500 ریال محاسبه می گردد.

در ذیل جدول تعرفه گازبها برای دامنه مصارف مختلف در فصول سرد و گرم را مشاهده می فرمایید؛
(لطفا برای اطلاع بیشتر کلیک نمایید)

 

اطلاعیه شرکت گاز استان گیلان در خصوص گازبهای مشترکین خانگی